Výbor ROP Severozápad sesadil Šulce (ODS)

Z čela Výboru regionální rady Severozápad dnes jeho členové odvolali bývalého hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce (ODS). Pro odvolání hlasovalo 15 ze 16 členů, vyjma jeho samotného. Výbor zatím povede jeho karlovarský zástupce Tomáš Hybner (NS-LEV 21). Na dalším postupu se chtějí politici obou krajů domluvit 20. června. Karlovarští politici Šulce kritizovali už delší dobu pro jeho údajnou nečinnost při řešení problémů a dnes se proti němu postavila i ústecká ČSSD.

Šulc byl ve výboru jediný zástupce ústecké ODS, předsednictví mu ale zřejmě zaručila koalice s ČSSD po volbách v roce 2008. Teď podle zástupců nese politickou zodpovědnost za problémy dotačního úřadu i za to, že do něj přivedl předchozího ředitele Petra Kušnierze. Ten se nyní zodpovídá z možného přijímání úplatků před soudem. "Pan Šulc by měl nést zodpovědnost za chyby, které se staly. Příchod pana Kušnierze je zjevně spojený s ním," řekl dnes ČTK předseda ústecké ČSSD Arno Fišera. Šulce se ČTK po jednání zastihnout nepodařilo.

Kušnierz čelí obžalobě z přijímání úplatků výměnou za kladné vyřízení žádostí. Soud četl několik materiálů, z nichž plyne, že Kušnierzův příchod do čela úřadu byl dopředu domluvený a svůj podíl na něm měl právě Šulc. Ten u soudu veškerá obvinění odmítl.
 
Karlovarským politikům vadí Šulcova údajná nečinnost při řešení problémů ROP. Evropská komise zastavila proplácení peněz, pak zastavilo vypisování dotačních výzev ministerstvo pro místní rozvoj. Kritizují i postup úřadu při zakázce na přístroje pro ústeckou Krajskou zdravotní za 420 milionů korun; ministerstvo financí chce, aby polovinu dotací firma vrátila.
 
"Další jednání máme 20. června a pak se uvidí, jak dál. Kdyby předseda nebyl schválen, asi to budu muset dořídit do voleb já," řekl dnes ČTK Hybner. Podepisovat smlouvy ale zatím nemůže, do doby vyřešení všech problémů tak rozhodl výbor.
 
Odchodem bývalého hejtmana ochlazování vztahů v ústecké koalici zřejmě nekončí. Fišera chce změny i v Severočeské vodárenské společnosti, která vlastní vodovodní síť v Ústeckém a Libereckém kraji a v jejímž vedení sedí prakticky výhradně lidé z ODS. Akcionáři jsou jednotlivé obce a města regionu. Značné emoce podle svědků provázely už valnou hromadu minulý týden, na níž údajně nechtěla ochranka vpustit některé starosty za ČSSD.
 
"Budeme usilovat o svolání mimořádné valné hromady, která by měla fungování společnosti změnit. Rozdělují se v ní velké peníze a co se tam děje, to není v pořádku," tvrdí Fišera. Podobným způsobem se rozpadla letos v zimě koalice ČSSD a ODS na ústeckém magistrátu. Že by podobný rozkol přišel i na krajské úrovni, podle Fišery není pravděpodobné. "Volby už jsou blízko, mohlo by to vypadat jako populismus. Ale věcná opatření je potřeba udělat," dodal.
 
zdroj: ČTK