V zooparku odebírali pomocí šlechtěných brouků krev manulů

V zooparku v Chomutově odebírali vzácným kočkovitým šelmám krev pomocí speciálně vyšlechtěných ploštic. Potřebovali ji otestovat na toxoplazmózu. Podle mluvčí parku Martiny Pelcové je takový postup pro zvířata méně stresující než klasický odběr krve. Mluvčí informovala ČTK o projektu v tiskové zprávě.

V Chomutově testovali dva samce a jednu samici exotického druhu kočky zvaného manul. "Před odběrem byla zvířata umístěna do transportní bedny s dvojitým dnem. Ploštice oddělovala od manulů pouze mřížka, která jim umožnila se do těla manulů zakousnout a krev nasát. Vzorky krve se potom injekční stříkačkou odebraly přímo z těla ploštic," popsala postup netradičního testování mluvčí. Toxoplazmóza je parazitární choroba zapříčiněná prvokem Toxoplasma gondii. Parazit infikuje většinu rodů teplokrevných zvířat, včetně lidí, ale primárním hostitelem jsou podle Pelcové právě kočkovité šelmy.

Výzkumné pracovnice otestují v následujících sedmi týdnech zástupce malých exotických koček v šedesáti evropských zoologických zahradách. Zoopark při testování spolupracuje s německými odborníky a univerzitou v Berlíně. "Cílem výzkumu je zmapovat rozšíření toxoplazmózy na kočkovitých šelmách zařazených do Evropského záchovného programu a Evropské plemenné knihy a vyhodnotit rizikové faktory nákazy v souvislosti s krmením a péčí o zvířata," vysvětlila Pelcová.
 
Manul označovaný také jako kočka stepní je jediná divoká dlouhosrstá kočka, obývá kamenité stepi asijské části Ruska, Nepálu a Tibetu až do nadmořské výšky 4800 metrů nad mořem. Velikostí je tato vzácná šelma podobná kočce domácí. Manulové nemňoukají, ale vydávají zvuky, které znějí jako štěkot malého psa.
 
Toxoplazmóza až donedávna bránila nárůstu populace manulů v zoologických zahradách, zvláště koťata jsou na ni velmi citlivá. V přírodě se s tímto parazitem nesetkávají, nemají proto potřebné protilátky. V Česku chovají manuly zoo v Praze, Jihlavě, Ostravě a Chomutově.
 
zdroj: ČTK