Mezi dobrovolníky jsou i bývalé zaměstnankyně ústavu, které tamní seniory dobře znají. "Pomáhají tam, kde mohou. Díky nim sociální pracovnice nechybí jinde," uvedla místostarostka. Se seniorem mohou jít na procházku, k lékaři už ale ne. "Nesmí nahrazovat placené sociální služby," dodala.
Další z dobrovolníků pomáhají třeba na zahradě nebo upravili v ústavu relaxační místnost pro psychicky nemocné. "Dobrovolnická práce je pro nezaměstnané výhodná. V rozsahu půl úvazku týdne se totiž započítává do doby pro výpočet důchodu. Dobrovolnictví je výhodné i pro středoškoláky, kteří se pak u přijímacích zkoušek na sociální obory vysokých škol mohou prokázat praxí," uvedla koordinátorka dobrovolníků ústavu sociálních služeb Adéla Kašková.
Ústav si dobrovolníky vybírá a školí. Je třeba předložit výpis z rejstříku trestů, podepsat smlouvu o právech a povinnostech a absolvovat vstupní školení. "Případná rizika máme podchycena, dobrovolníci procházejí pravidelnými pohovory s psychologem," dodala Kašková.
zdroj: ČTK