Pozor na krádeže motorek
Začátek letošní motorkářské sezony neohrozila ani koronavirová epidemie. Se slunečnými dny na silnice vyrazily silné stroje, jejichž majitelé si užívají teplé počasí. Pokud i vy patříte mezi příznivce jednostopých vozidel, neměli byste zapomínat také na jejich zabezpečení.
Škody, které zloději motorek napáchají, každoročně rostou. Zatímco za rok 2018 byla způsobená škoda přibližně 18 milionů korun, v minulém roce už se vyšplhala na 25 milionů. Objasnit se podaří jen pětina veškerých krádeží. Na co bychom při výběru zabezpečení neměli zapomínat a kde jsou pomyslná slabá místa?
Pozor na nekvalitní zámky a lanka
Základem každého zabezpečení je pevný a odolný moto zámek, který se nerozpadne po několika cestách a zvládne i změny teplot a náročné klimatické podmínky a prašné cesty. Proto se raději vyhněte bezejmenným zámkům z tržnic nebo levných zahraničních e-shopů. Zvolit můžete klasický lankový kódový zámek, který tvoří potažené ocelové lano. Ten pak dobře doplní hojně využívaný kotoučový zámek s alarmem. Zámek umístíte přímo na kotouč předního kola a v případě neoprávněné manipulace s motorkou zloděje vystraší intenzivní alarm o síle 110 dB. Menší motorky a skútry ochrání kombinace visacího zámku s kaleným řetězem. Vybírejte takový zámek, který odolá klasickým zlodějským technikám a nelze ho přeřezat ani přestřihnout.
Zabezpečte garáž
Motorky se nekradou jen venku, když je majitelé na chvíli spustí z očí. Mnoho strojů každoročně zmizí ze špatně zabezpečených garáží. „Majitelé si pořídí kvalitní zámek na motorku, kterým ji uzamknou během cest, ale na dveře do garáže zapomenou. Cylindrickou vložku s bezpečnostní certifikací, která dveře do garáže zajistí, přitom mohou pořídit za cenu do tisíce korun,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. Kromě kvalitního zámku na dveřích je třeba věnovat pozornost také garážovým oknům a vybavit je bezpečnostní folií, která pokus o krádež ztíží. „Pozor by si měli dát majitelé garáží na okrajích měst mimo zástavbu. Právě ty jsou oblíbeným cílem zlodějů a měly by být chráněny jak dobrým zámkem, tak i doplňkovým zabezpečením například v podobě bezpečnostní závory. Samozřejmostí jsou pak pravidelné kontroly garáže,“ doplňuje Neuvirt.
Využijte dodatečné zabezpečení
Pokud chcete mít jistotu, že jste pro zabezpečení motorky udělali maximum, pracujte i s tzv. sekundárním zabezpečením. Motorku v garáži či sklepě připevněte k bezpečnostnímu systému typu Xbox, který lze navrtat na strop, stěnu nebo třeba podlahu. Svůj jednostopý poklad nebo jinou cennější věc pak připevníte pevným bezpečnostním řetězem, se kterým si zloděj už neporadí. Ke zvýšení ochrany můžete využít i různé bezpečnostní triky – motorku například nikdy neparkujte na dohled zvědavých očí, raději ji přisuňte ke stěně, aby nebyla vidět oknem. Přehodit přes ni můžete starou deku nebo koberec, abyste zloděje nelákali.
Zbytečně se nechlubte
Každý majitel motorky si svůj stroj hýčká a rád se s ním pochlubí. Právě se sdílením radosti a zážitků byste ale měli být opatrní. Profesionální, ale už i amatérští zloději si vytipovávají vhodné cíle na sociálních sítích, kde mohou snadno dohledat podrobnosti o majiteli i jeho bydlišti. Stejně jako není vhodné sdělovat, že se chystáte odjet na týden na chalup do hor, byste neměli sdílet detaily o koupi nového stroje, fotky z vaší garáže nebo plány na další výlet. Obezřetnost vám ušetří mnoho starostí.