Jak se starat o kožené výrobky?
Kabelka, rukavice, opasek anebo kožená taška. Ať už vlastníte jakýkoliv výrobek z přírodní kůže, je vhodné se o něj průběžně starat. Kožené věci jsou velmi odolné, při správné péči si zachovají svou kvalitu desítky let, a vy je budete moci klidně předat i svým potomkům. Dejte sbohem rychlé nekvalitní módě a naučte se o kožené doplňky pečovat tak, aby vám vydržely opravdu dlouho.
1) Příležitostná péče se vám vrátí
Kůže je přírodní materiál, takže se tak i chová a neustále „pracuje“. Několikrát do roka je proto dobré kožený výrobek ošetřit přípravkem na kůži, který rozetřete suchým hadříkem a případné přebytky odstraníte. Na hladkou kůži můžete použít i speciální vosk, který vytvoří na povrchu ochrannou vrstvu a zabrání většímu proniknutí vody a nečistot. Kabely a tašky chraňte před deštěm, protože kůže pak dlouho schne, mohou se na ní vytvářet skvrny a má tendenci praskat. Zvláště teď s přicházejícím podzimem použijte impregnační spreje na kůži, pak Vaši kabelce nebo brašně neublíží ani podzimní plískanice.
2) Předcházejte znečištění
Kůže je náchylná na znečištění, a to platí i pro vnitřek tašek a kabelek. Věci, které by mohly kůži zašpinit, noste v oddělených sáčcích nebo speciálních organizérech. Jde především o make-up, deodoranty a parfémy, psací potřeby a samozřejmě také jídlo a pití. Kožené pásky si oblékejte vždy s čistýma rukama a stejně tak zaházejte i s koženými taškami. Kůže vše absorbuje, což platí i pro nečistoty a mastnotu z vašich rukou. Pokud se taška nebo peněženka zašpiní, odstraňte skvrnu co nejdříve. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky, nejlepší volbou na většinu běžných skvrn je mýdlový roztok. Skvrnu odstraňujte hadříkem jemnými krouživými pohyby, poté nechte tašku uschnout. Výrobky z broušené kůže čistěte speciální gumou na čištění, nepoužívejte vodu. S větším znečištěním nebo odolnými skvrnami raději vyhledejte čistírnu, abyste sami na tašce nenapáchali ještě větší škodu.
3) Pozor na mechanické poškození
U tašek, kabelek a peněženek, které nosíte každodenně, hrozí velké nebezpečí mechanického poškození, oděrek a poškrábání. Pozor je třeba dávat především na odírání o zdi, ostré hrany a jiné povrchy a také nikdy nepokládat kožené výrobky na zem, ať už v práci, restauraci či autobuse. Drobné oděrky většině kožených výrobků nevadí – naopak jim dodávají určitý punc. Pokud se i přes vaši péči taška odře nebo se po letech rozpáře šev, nechte si ji u výrobce opravit či zrenovovat. „Kvalitní prodejci nabízejí doživotní záruku na zpracování, v rámci níž opraví povolené šití nebo upadlý nýt a zajistí tak opravdu dlouhou životnost výrobku.“ doplňuje Ivan Petrův z Brašnářství Tlustý.
4) Správně ukládejte a nepřeplňujte
Výrobky, které nenosíte každý den, ukládejte do sáčků nebo obalů, ve kterých jste je zakoupili. Uchráníte je tak od prachu a dalších nečistot. Aby si tašky zachovaly svůj tvar, naplňte je bublinkovou fólií nebo papírem. Nenechávejte je viset na věšáku, ale uložte je na polici nebo do skříně. Tašky by neměly být dlouhodobě vystavené přílišnému teplu, vlhkosti a slunečnímu světlu, které by mohlo způsobit změnu barevnosti kůže. Kožené kabelky nebo cestovní tašky nikdy nepřetěžujte – předejdete tak rychlejšímu opotřebení.
5) Řiďte se radami výrobce
Každý prodejce vám ke koženému výrobku dodá i přesné informace, jak se o něj starat, případně doporučí konkrétní prostředky na péči podle typu kůže. „Kožené výrobky jsou víceméně nezničitelné a se správnou péčí vydrží kvalitně vyrobená kožená taška, pásek či peněženka desítky let. Opečovávaný kožený výrobek navíc získá s přibývajícími roky nezaměnitelnou patinu a určitou osobitost, ve které se odráží i styl jeho majitele,“ dodává Ivan Petrův.
Více informací a produkty pro ošetření kůže na www.brasnarstvitlusty.cz.