Během víkendu hořelo na deseti místech
Hasiči o víkendu jezdili od jednoho požáru trávy ke druhému. Jen na Chomutovsku jich likvidovali deset.
Nejvíc plameny hrozily na Březovém vrchu v Chomutově, kde mohly zachvátit i zahradu a dům v milionářské čtvrti. Nejvíc na očích byl dým valící se od zooparku směrem k dopravnímu podniku.
Podle mluvčího hasičů Lukáše Marvana je to pravidelný úkaz. „Jakmile přijde jaro, lidé vypalují starou trávu, aby jim místo ní rostla pěkná zelená. Dělají to i přes to, že je to nebezpečné a trestné,“ upozornil. „Buď se jim to vymkne z rukou a utečou, nebo si nevšimnou, že to nezvládli a odejdou.“ Jak dodal, vyšetřovatelé těžko zjistí, jestli některý z případů mohly mít na svědomí hrající si děti, nebo nějaký žhář.
V sobotu zasahovaly jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů v Droužkovicích, kde hořelo rákosí. Tráva se vzňala u Hačky, dvakrát hasiči vyjížděli do Růžové ulice, kde hořela jednou stařina a podruhé hrabanka v lesíku. V noci vyjížděli do Borové ulice, kde ale občané stačili plameny uhasit. Poté hořel travnatý břeh na Březovém vrchu. Oheň strávil část oplocení a keře, na dům díky zásahu nepřeskočil.
Druhý den po poledni vyjížděly tři jednotky k většímu požáru u odbočky na chatovou oblast v Tušimicích. Nato zasahovali v Křimově v Krásné Lípě, kde vzplál kus louky. V neděli odpoledne obyvatele sídlišť zalarmoval hustý dým, valící se ze zooparku. „U trati za areálem bylo dokonce několik ohnisek, která jsme likvidovali od tří do čtyř hodin,“ upřesnil Marvan. Ohořelo několik mladých stromků.
V rámci celého Ústeckého kraje hasiči o víkendu vyjížděli ke 44 případům. Nechvalné první místo si v tomto směru vysloužilo Chomutovsko a Teplice. I tam se zasahovalo desetkrát.
Pozor na to! Pálení trávy je trestné!
Pálení staré trávy i ostatních porostů v souvislých plochách je zákonem o požární ochraně zakázáno. Fyzické osobě, která vypaluje porosty, lze uložit pokutu do výše 25 tisíc korun. Hrozí nebezpečí přenesení požáru na jiný objekt nebo plochu podobnou té spalované a to po povrchu suché vegetace, zanesením ohně větrem nebo i proudy horkých spalin s jiskrami a přenesením ohně v podloží. Poslední nebezpečí je aktuální zvláště v lesích nebo na plochách, kde je silnější vrstva lesní hrabanky nebo nedostatečně mineralizovaných zbytků organických látek z dřívější vegetace. Takový oheň může „doputovat“ na vzdálenost desítek metrů a objevit se i po několika dnech. Bohužel může nastat i udušení lidí v kouři a uhoření při nezvládnutém, původně jen malém kousku vypalované plochy.
www.chomutovsky-denik.cz