169 dětí a 151 rodičů z 88 rodin na Chomutovsku podpořili Dobří andělé
Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina nebo jiné vážné onemocnění. Pravidelnými finančními příspěvky jim pomáhají překlenout těžké životní období.
„Kromě výdajů spojených s léčbou či rehabilitací pacienta se rodiny snaží z příspěvků zmírnit dopad vážného onemocnění také na sourozence,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl, jejímž prostřednictvím dárci – Dobří andělé – podporují tisíce rodin po celé České republice. „I když peníze nikdy nevynahradí čas rodiče věnovaný dítěti, nemusí se například vzdát oblíbeného kroužku nebo mohou vyrazit s kamarády v létě na tábor či školní výlet,“ dodává.
Pravidelnost pomoci
Za necelých 8 let fungování nadace podpořili Dobří andělé na Chomutovsku desítky dětí. Počet nových žádostí o pomoc ale stále roste. „Kromě rodin, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, podporujeme každý měsíc také rodiny s dětmi s nejrůznějšími vážnými onemocněními či kombinovanými postiženími. Pomoc je v těchto případech dlouhodobá, často v řádu let,“ doplňuje Šárka Procházková.
Každý dárce, který by chtěl rodiny podpořit, si může zvolit výši částky i frekvenci zasílání pomoci. Navíc má možnost si přečíst příběh konkrétní rodiny, které pomohl. „Stačí si na stránkách nadace Dobrý anděl vytvořit registraci a zaslat první příspěvek. Ve svém Andělském účtu pak každý dárce vidí informace o rodině,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Pro rodiče představuje podpora Dobrých andělů v takto těžké situaci pomoc nejen finanční, ale také psychickou – mají pocit, že na to nejsou sami, jsou klidnější a mohou se tak více věnovat tomu, co je důležité.“
Anetka (10) z Jirkova má nevyléčitelné onemocnění
Ve třech měsících jejího věku jí lékaři diagnostikovali cystickou fibrózu, což je geneticky podmíněné závažné a nevyléčitelné onemocnění. Protože nejvýznamnějším projevem cystické fibrózy jsou časté infekce dýchacích cest, Anetka třikrát denně inhaluje a následně provádí dechovou rehabilitaci. To napomáhá vykašlat hustý hlen, který se jí tvoří v dýchacích cestách. Nebezpečné bakterie, kterých by se plíce zdravého člověka jinak snadno zbavily, se v tomto hlenu rády usazují a poškozují plíce. Tyto bakterie se vyskytují například v hlíně nebo stojaté vodě, dezinfikovat je třeba například i toalety.
Cystická fibróza způsobuje i poruchu trávení a vstřebávání živin. Současně s jídlem proto Anetka dostává potřebné enzymy, které jí pomáhají potravu strávit. Dietních opatření je mnohem více. „Slané děti“, jak se malým pacientům někdy říká (jejich pot obsahuje až 5x více soli), musí dostávat stravu, která má až 2x více kalorií, než je běžné. Je to právě z toho důvodu, že velké množství živin ze stravy zůstává nevyužito. Vitamíny a další výživové doplňky jsou proto také samozřejmostí.
Dobří andělé pomáhají Anetce a její rodině již několik let. „Z příspěvků hradíme inhalační pomůcky, vitamíny, doplatky na léky, pohonné hmoty na dojíždění k lékařům a nedávno jsme pořídili čističku vzduchu,“ vysvětluje její maminka Petra Polzová, která s manželem vychovává také dvojčata Tomáše (8) a Tadeáše (8) a Petru (15). Život s cystickou fibrózou není jednoduchý. Provází jej častá nemocnost a s tím spojené absence ve škole. S ohledem na péči o Anetku a nejistotu, kdy se zdravotní stav zkomplikuje, se do svého zaměstnání paní Petra zatím nevrátila. „Za každou pomoc chceme srdečně poděkovat. Díky za pomoc v každodenním boji a za myšlenky, které nám dodávají sílu a energii. Moc si toho vážíme,“ vzkazuje Dobrým andělům.